Czy ktoś z nas zastanawiał się nad tym jak wygląda praca w wielkiej garbarni lub innym zakładzie pracy, gdzie są potrzebne wielkie, ostre i wydajne noże? Chyba nikt z nas nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiał. Temat jest w sumie ciekawy, ponieważ nie wyobrażam sobie, by osoba mająca uszyć w godzinach pracy parędziesiąt  sztuk np. futer lub skroić skóry, miała to robić ręcznie zwykłymi nożami.

Rodzaje noży taśmowych

nóż taśmowySpotkałam się ostatnio z koleżanką, która pracuje w wytwórni futer i zaczęłyśmy rozmawiać o pracy. Pola mówiła, że dzięki takiemu ostrzu, jakim jest nóż taśmowy, praca jest o wiele lżejsza. Nie do wyobrażenia jest, że kiedyś futra trzeba było kroić ręcznie. Dziś służą temu specjale noże, które służą, jak to mówiła koleżanka do dwojenia. Zaczęłam się interesować tym co powiedziała mi Pola i szukać informacji na ten temat. Tak już mam, że gdy coś mnie zainteresuje to szukam o tym informacji i pogłębiam tym samym swoją wiedzę w wieli dziedzinach. Wspomniany przez znajomą nóż taśmowy ma zastosowanie w różnych sektorach przemysłu skórzanego, takich jak garbarstwo, produkcja obuwia i wyrobów skórzanych, jak również w innych dziedzinach wytwórczości, które wymagają dwojenia. Jest  to między innymi produkcja korków, materiałów spienionych, gumowych, papierowych, futrzarskich oraz materiałów nietkanych. Główne obszary wykorzystania noży taśmowych to garbarnie, produkcja obuwia i wyrobów skórzanych oraz przetwórstwo materiałów piankowych, materiałów syntetycznych, korka. Dowiedziałam się również, że przeważnie każdy nóż taśmowy jest wykonywany  z wysokiej jakości stali wysokowęglowej o twardość. Do produkcji tego typu noży wykorzystywana jest najlepsza stal, która pochodzi z  Niemiec, Szwecji oraz Włoch. Noże taśmowe dodatkowo są również zgrzewane na specjalistycznych maszynach. Mimo swojej dobrej jakości nóż taśmowy może ulec uszczerbieniu, złamaniu i innym uszkodzeniom. Jest to tylko część wkładana w maszynę, która za jego pomocą tnie kawałki materiałów lub innych produktów. Takie noże mają też różne kształty i rozmiary oraz różnią się od siebie rozstawem ząbków. W sumie to niektóre z nich przypominają piły do cięcia.

Dzięki spotkaniu z dawną znajomą, poznałam tajniki produktu, jakim jest nóż taśmowy, bez którego praca w niektórych zakładach nie miałaby końca. Warto czasem dowiadywać się nowych rzeczy i być ciekawym świata. Dzięki temu można lepiej zrozumieć to co nas otacza i docenić nieraz bardzo ciężką pracę innych ludzi, którzy świadczą dla nas przeróżne usługi.