W tym roku na wielu obszarach w Polsce spadło dużo mniej deszczu od średniej opadów z poprzednich lat. Wiele gatunków roślin uprawnych nie tylko w na terenie naszego kraju zaczęło obumierać z powodów braku odpowiedniej ilości opadów atmosferycznych. Dodatkowo w ciągu wiosny i lata utrzymywały się wysokie temperatury prowadząc do wysuszenia ziemi. Taka sytuacja sprawiła, że konieczne stało się dużo częstsze podlewanie co tym samym prowadzi do nadmiernego zużycia wody. Jeśli podobne susze nadejdą w kolejnych latach wody może zacząć brakować.

Pomocne działanie ekologicznych biostymulatorów w rolnictwie?

ekologiczne biostymulatory w rolnictwieByło by świetnie gdyby istniały ekologiczne preparaty dzięki którym rośliny rozwijały by się pomimo braków wody. Wiadomo jednak, że rośliny potrzebują jej przede wszystkim. Istnieją jednak rośliny, które rosną na pustyni i nie potrzebują one tyle wody ile te rosnące u nas. Kaktusy magazynują wodę wewnątrz łodyg, ale to za sprawą ich budowy mogą przetrwać na ubogim w wodę terenie. Jakie więc ekologiczne biostymulatory w rolnictwie stosować w celu minimalizowania efektów suszy? W przypadku tego problemu przydatny byłby preparat, który stymulował bym wzrost korzeni. Taki biostymulator sprawił by, że roślina rozwinęła by swoje korzenie lepiej, mogłaby sięgnąć po zasoby wody z większej głębokości. Lepiej ukorzeniona roślina dzięki zastosowaniu odpowiedniego środka była by bardziej odporna na brak wody ponieważ gleba wysycha od powierzchni, a tym im głębiej tym więcej czasu bez opadów potrzeba aby zniknęła stamtąd woda. Naukowcy od wielu lat badają procesy wzrostu roślin. Od początku XX wieku wiedziano o związkach, które podane w małych dawkach wpływają na to jak rośliny rozwijają się. Dzisiaj wiadomo, że takimi ekologicznymi preparatami mającymi zbawienny wpływ na wzrost roślin są hormony. Takim hormonem ukorzeniającym są auksyny, które podane w odpowiedniej ilości sprawią, że sadzonki dobrze się przyjmą ze względu na lepszy rozwój korzeni. Dobrze ukorzeniona roślina będzie także rozwijała się lepiej niż roślina słabo ukorzeniona. Będzie mniej podatna na niedobór wody ponieważ jej korzenie penetrować będą więcej gleby. Stosując jednak ekologiczny biostymulator z auksynami należy pamiętać, że ważny jest odpowiedni dobór ilości stosowanego preparatu w odniesieniu do gatunku rośliny, fazy jej wzrostu oraz jak jest już stymulowana. Za mała ilość preparatu nie wpłynie odpowiednio silnie na roślinę i nie będzie stymulowała ukorzenienia się jej. Zbyt duża natomiast dawka również nie pomoże, nie sprawi, że roślina ukorzeni się jeszcze lepiej, a jedynie rozwinie się kalus, który może być wyprowadzony z prawie każdej tkanki roślinnej.

Mając do dyspozycji osiągnięcia nauki w zakresie wzrostu roślin w postaci ekologicznych preparatów różnego rodzaju możemy lepiej przygotować nasze plony na wypadek susz. Podając odpowiednie ilości auksyn nasze rośliny dzięki lepiej rozwiniętym korzeniom staną się bardziej odporna na deficyt wody. W ten sposób zmniejszymy potrzebę nawadniania, a tym samym zużycie wody co obniży koszty związane z jej zużyciem oraz zmniejszy ryzyko powstania braków wody w zbiornikach wody pitnej.