Maszyny te stanowią najbardziej odpowiednie rozwiązanie do poziomego, pochyłego lub pionowego transportu materiałów sypkich, szczególnie w przypadku szczególnych potrzeb środowiskowych lub cech materiału (temperatura, ścieralność, itp). Całkowicie zamknięty przenośnik łańcuchowy jest często używany do transportu łatwo płynących produktów w przemyśle zbożowym i paszowym, ale także w przypadku żużla, popiołu, proszków itp. Przenośnik łańcuchowy, jeśli jest odpowiednio zaprojektowany, okazuje się mało wymagającą konserwacji i trwałą maszyną.

Systemy transporterów łańcuchowych są trwałe i wytrzymałe

transportery łańcuchoweDzięki zastosowaniu odpornych na zużycie płyt z tworzywa sztucznego na dnie rynny żywotność jest wydłużona, a poziom hałasu i zużycie energii są znacznie zmniejszone. Emisje pyłu są łatwo kontrolowane za pomocą przenośnika łańcuchowego. Akumulacyjne transportery łańcuchowe o swobodnym przepływie składają się głównie z aluminiowych profili bocznych, aluminiowych poprzeczek, napędu łańcuchowego i napinacza, gromadzącego się łańcucha rolkowego  jako elementu transportowego oraz solidnej prowadnicy bocznej wykonanej ze stali. Centralne położenie stacji napędowej i napinającej umożliwia łatwą konserwację przenośnika. Wstępnie zintegrowane rowki teowe w profilu aluminiowym ułatwiają dodawanie urządzeń. Przekierowanie łańcucha jest zakryte, co zapewnia optymalne bezpieczeństwo w pracy.Systemy przenośników łańcuchowych to wytrzymałe, trwałe przenośniki stosowane do transportu produktów wzdłuż linii produkcyjnej. Nadają się do wielu przedmiotów, które zwykle nie byłyby przenoszone na przenośniku rolkowym. Dlatego typowe zastosowania to przenoszenie palet, regałów, pojemników przemysłowych i wszelkich produktów o stabilnej dolnej powierzchni. Systemy przenośników łańcuchowych można znaleźć w wielu środowiskach przemysłowych i handlowych, w tym w magazynach, zakładach motoryzacyjnych i centrach dystrybucyjnych.

Fabryki działają przez całą dobę, więc ciągłe przenoszenie produktu ma kluczowe znaczenie dla zysków. Ciężkie niestandardowe systemy przenośników łańcuchowych są zaprojektowane do przenoszenia dużych ilości ziarna lub innych materiałów sypkich. Po zainstalowaniu  niestandardowych przenośników łańcuchowych wymiana części wymaga znacznie mniej czasu. Transportery łańcuchowe służą do transportu krótkich, połamanych wiórów metalowych lub małych części, zwłaszcza wiórów stalowych, igieł i żeliwa. Mogą być zintegrowane jako indywidualny przenośnik z pojemnikiem lub w instalacji.