Truskawki są owocami, które królują na straganach w drugiej części maja i w czerwcu. Ich uprawa nie jest taka prosta, jak nam się zdaje. Wśród szkodników i chwastów ciężko jest o dobre truskawki, dlatego trzeba skutecznie zwalczać chwasty, a także odpowiednio nawozić glebę, aby nasze truskawki były duże, dorodne i soczyste. W związku z tym kupuje się nawozy, jednak zanim się je zastosuje należy pamiętać o kilki ważnych rzeczach.

Najpierw przygotowanie gleby, a potem nawożenie

truskawki - nawożenieZałóżmy, że mamy zakupione kilkanaście  lub kilkadziesiąt sadzonek truskawek i chcemy je posadzić do naszego ogródka. Nie możemy tego zrobić tak od razu! Po pierwsze najpierw trzeba zadbać o glebę, a potem zastosować nawóz, który potrzebują truskawki – nawożenie nie jest niczym skomplikowanym, ponieważ wystarczy przejść się do sklepu ogrodniczego lub bardziej specjalistycznego, który oferuje dobry nawóz dla truskawek. Tam dostaniemy to, co chcemy, jednak przed nawożeniem należy rozpoznać jego dawkowanie. Nie robimy tego tak z marszu. Musimy najpierw zbadać odczyn gleby. W tym celu są specjalne przyrządy służące do pomiaru. Wówczas jesteśmy w stanie całkowicie dobrze dobrać dawkę nawozu w stosunku do odczynu gleby znajdującej się na naszym terenie. Gleba przed posadzeniem i samym nawożeniem musi być również odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim musimy ją spulchnić. Kopanie ogródka w końcu nie jest takie trudne. Przy okazji pozbywamy się wszelkiego rodzaju chwastów wraz z ukorzenieniem. Jeśli korzenie są zbyt gęste, wówczas stosujemy środek chemiczny, który będzie przydatny w niszczeniu systemu korzeniowego chwastu nie szkodząc glebie, nawożeniu i samym truskawkom. Warto pamiętać również o wapnowaniu, które sprawi, iż gleba będzie miała odczyn zasadowy, a nie kwaśny. Odpowiednio dobrany nawóz sprawi, że truskawki będą dostatecznie odżywienie. Zapewni to im prawidłowy rozwój, a nam ogromne plony. Zbilansowany nawóz i dobór składników sprawi, że korzenie truskawek będą mocne i silne, a wiadomo, że korzeń odpowiada za całość rośliny, za jej zdrowie i wzrost.

Truskawki wymagają solidnie przygotowanej i odpowiednio proporcjonalnie nawożonej gleby, która będzie macierzą dla wzrostu systemu korzeniowego omawianych roślin. Nawóz musi być dobrany w stosunku do odczynu gleby i do wymagań rośliny. Decydując się na uprawę truskawek po raz pierwszy, warto w celu pogłębienia swojej wiedzy zasięgnąć po jeszcze bardziej literaturę na temat nawożenia gleb oraz ich przygotowania pod kątem uprawy truskawek.