Osoby, które nie posiadają garażu, często nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczne dla pojazdu, jest zostawianie go pod gołym niebem. Wystarczy drobne zadaszenie, aby znacząco polepszyć warunki i wyeliminować kilka z głównych elementów przyczyniających się do niszczenia samochodu. Wiata taka może też służyć innym celom i pozwolić na bezpieczne składowanie elementów wyposażenia ogrodu. Warto również wspomnieć o cenach tego rodzaju rozwiązania, w stosunku do postawienia pełnowymiarowego przydomowego garażu.

Wiaty w przydomowych ogrodach

wiaty na samochodyWiększość osób zamieszkujących domy jednorodzinne posiada także garaże. Jednak ze względu na ilość samochodów w przeciętnym gospodarstwie domowym, często nie można w nim zmieścić wszystkich pojazdów należących do właścicieli. Warto w takiej sytuacji zainteresować się rozwiązaniem, jakim są wiaty na samochody. Mogą one być dobudowywane do ścian domu lub wolnostojące w zależności od potrzeby. Można też postawić kilka wiat obok siebie albo przedłużyć konstrukcję już istniejącej, aby bez problemu wprowadzić można było pod nią kilka samochodów. Jest to o wiele lepsza opcja niż trzymanie pojazdów pod gołym niebem. Eliminuje to wiele zagrożeń, takich jak na przykład gwałtowne opady atmosferyczne. Grad może bowiem pozostawić na karoserii wgniecenia, natomiast deszcz ze względu na zanieczyszczenia powietrza przyspiesza powstawanie korozji na elementach wrażliwych. Na lakierze nie znajdą się już także ptasie zanieczyszczenia, które mogą być bardzo trudne do zdobycia. Wiata zapobiega również zbytniemu nagrzewaniu się wnętrza samochodu latem. Może być też świetnym schronieniem dla osób, które podczas grilla zaskoczył deszcz. Pozwoli też na szybkie schowanie krzeseł i stołów w gorszą pogodę, bez konieczności wnoszenia ich do wnętrza. Bardzo istotną zaletą zadaszeń tego typu jest też cena, dużo niższa niż gdyby zdecydować się na pełnowymiarowy garaż. Jeśli więc nie jest on konieczny, warto w zastępstwie zainteresować się wiatą.

Czasami pojedynczy garaż nie jest wystarczający, by pomieścić wszystkie pojazdy należące do mieszkańców domu. W takiej sytuacji mogą oni parkować go pod specjalną wiatą. Eliminuje ona ryzyko uszkodzenia karoserii przez opad gradu. Spowalnia też rozwój korozji w wyniku oddziaływania kwaśnych deszczy. W lecie dzięki zadaszeniu wnętrze samochodu nie nagrzewa się, a w razie potrzeby, wiata służyć może za schronienie dla osób, które podczas grilla złapał deszcz. Można pod nią także szybko wnieść stoły i krzesła, chroniąc je przed zalaniem.