Podczas pracy w różnego typu laboratoriach, czy też zakładach produkujących chemikalia, jesteśmy narażeni na styczność z wieloma niebezpiecznymi substancjami, niebezpiecznymi dla naszego zdrowia i życia. W takim miejscach pracy bardzo ważne jest, aby możliwie jak najskuteczniej odizolować pracowników od niebezpiecznych substancji.

Najlepsze loże laminarne

nowoczesna loża laminarnaPrzebywanie i praca w laboratoriach, lub też zakładach produkcyjnych wykorzystujących do pracy chemikalia może być  bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlatego też wszyscy pracownicy tego typu przedsiębiorstw powinni być odpowiednio chronieni przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami. Jednym ze skuteczniejszych sposobów ochrony jest nowoczesna loża laminarna, zwana także komorą laminarną. Komory te stworzone są zazwyczaj z wytrzymałych tworzyw sztucznych, zapewniającym im odpowiednią szczelność i hermetyczność. Loże laminarne są klasyfikowane według kilku różnych poziomów ochrony. Ze względu na to, część komór laminarnych może być używana na przykład tylko w laboratoriach, a inna tylko w zakładach produkujących chemikalia. W każdej loży laminarnej równie ważna co hermetyczność jest właściwy obieg powietrza oraz jego filtracja. Filtrowanie powietrza jest możliwe dzięki filtrom HEPA, które doskonale odfiltrowują nie tylko wszelkie zanieczyszczenia, ale również niebezpieczne związki chemiczne czy biologiczne. Jeszcze większy poziom sterylności zapewnia często montowana w lożach laminarnych lampa UV. Sterylizuje ona wszystkie pozostałe w powietrzu związki chemiczne oraz zanieczyszczenia, dzięki czemu krążące po komorze powietrze jest kompletnie wyjałowione. Warto tutaj podkreślić, że sterylność jest ważna nie tylko dla bezpieczeństwa pracowników, ale też do prawidłowego wykonywania prac zlecanych laboratoriom. Chodzi tutaj przede wszystkim o prace z wykorzystywaniem różnych komórek lub innych mikroorganizmów biologicznych. Lampy UV w połączeniu ze sprawnie działającym filtrem i obiegiem powietrza w komorze laminarnej sprawia, ze ryzyko skażenia pracowników jest ograniczone do minimum. Obecnie wykorzystywanie loży laminarnych jest powszechne i nie obejmuje tylko laboratoriów, ale również zakłady produkcyjne wykorzystujące niebezpieczne związki chemiczne do realizacji procesów produkcyjnych.

Podczas pracy w zakładzie produkcyjnym wykorzystującym chemikalia czy w laboratorium, każdy pracownik jest narażony na kontakt z substancjami niebezpiecznymi. Aby chronić pracowników, w tego typu przedsiębiorstwach wykorzystuje się dodatkowe zabezpieczenia, takie jak specjalne, szczelne i hermetyczne komory.