Pracownicy wykonujący swoje zajęcia na wysokościach, muszą posiadać niezwykle dobre i nowoczesne zabezpieczenia, które mogą być montowane w każdych warunkach. Z nich korzystają między innymi osoby, które pracują w zawodzie dekarza, lub wykonują prace na wysokościach w dużych miastach. Dużą część z nich jest niezbędna do tego, aby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, które przyświecają pracy na wysokościach. Jakie typy systemów asekuracyjnych są dostępne w sprzedaży i na stronach firm zaopatrujących w nie przedsiębiorstwa?

Wiele rodzajów zabezpieczeń przeciw upadkom z wysokości

solidne zabezpieczenia przed upadkiem z dachuPodstawą dobrej asekuracji pracowników wykonujących swoje zadania na wysokości jest odpowiednie kotwiczenie i jego punkty. Dzięki temu, że asekuracja może być zamontowana dzięki mocnym i stałym punktom kotwiczenia, możliwe jest wyeliminowanie ryzyka tragicznego upadku z wysokości. Solidne zabezpieczenia przed upadkiem z dachu muszą zatem mieć solidne podstawy, które w tym wypadku montowane do struktury nośnej dachu. Elementy asekuracyjne dla pracowników to także systemy linowe, które stanowią niezwykle popularny typ asekuracji każdego pracownika. Tego typu systemy są zatem niezwykle popularne ze względu na ich solidne i trwałe liny asekuracyjne, które stanowią podstawowy element każdego linowego systemu asekuracyjnego. W dużej mierze mamy tutaj do czynienia z linami, które mogą wytrzymywać duże obciążenia osób ważących nawet ponad 100kg, które spadają z powierzchni dachowej. Lina tego typu musi zatrzymać ich lot, chroniąc je tym samym przed utratą życia i zdrowia. Dzięki systemom podwieszanym możemy także stworzyć systemy, które będą w stanie zatrzymać spadanie pracownika w każdym momencie, i być niezwykle niezawodnymi. Innymi typami asekuracji pracowników są specjalne barierki ochronne i balustrady, które zabezpieczają przed nieoczekiwanym upadkiem z wysokości w sposób bierny. Dzięki barierkom możliwe jest dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem z dachu osób, które aktualnie przebywają na jego powierzchni (nie tylko pracowników wysokościowych, ale także kominiarzy czy mieszkańców domu).

Do systemów asekuracyjnych zaliczymy także konstrukcje indywidualne, które mogą być także dodatkowym typem wyposażenia miejsc, gdzie mamy do czynienia z pracami wysokościowymi. Konstrukcje tego typu mogą zatem być podstawowym lub dodatkowym typem zabezpieczenia przed upadkiem pracowników podczas załadunku cystern czy też pracy w hutach i innych miejscach, gdzie często ma miejsce praca na dużych lub średnich wysokościach.