Budowa nowego domu niesie ze sobą wiele wyzwań, niekoniecznie związanych z samymi aspektami budowlanymi. Istotnym elementem przy sporządzaniu projektów domów jest rodzaj gleby na jakiej będzie taki dom stał. Ważnym elementem są takie parametry jak poziom wód gruntowych, rodzaj gleby czy też pofałdowania powierzchni ziemi na naszej działce. Warto zwrócić na nie uwagę i właśnie w celu poznania tych elementów wykonać specjalistyczne badania. Takie badania lepiej zlecić fachowcom i nie próbować na siłę oceniać gruntu samemu.

Dlaczego badania gruntu są ważne?

badanie gruntuWażne jest to szczególnie ze względu na to, iż mamy wtedy do dyspozycji profesjonalny raport, który może być wykorzystany przez projektanta w biurze projektowym, który dostosuje projekt do naszych potrzeb i ograniczeń jakie niesie ze sobą sytuacja gruntu. Badanie gruntu może wykonać również geodeta, jednak ten nie poda nam dokładnych parametrów związanych z geologią danego obszaru. Ograniczenia jakie niesie ze sobą niezbyt pozytywny wynik tych badań to przede wszystkim rozmiar domu, czy też większe koszty związane z przystosowywaniem gleby lub położenia specjalistycznych i dobrze odizolowanych fundamentów. Warto jednak sobie zadać pytanie, czy jeśli my nie czujemy potrzeby wykonywania takich badań, ponieważ wiemy że nasza działa będzie w pełni stabilna, to czy z punktu widzenia prawa takie badania są obligatoryjne? Ogólnie rzecz biorąc, domy jednorodzinne należą do tak zwanej pierwszej kategorii geotechnicznej. Wiąże się to głównie z tym, że ich budowa wiąże się z koniecznością wykonania odpowiednich i bardzo dokładnych badań gruntowych. Badania gruntu polegają na wykonaniu przez odpowiedniego fachowca właśnie badań geotechnicznych, czasem też geologicznych. Taka analiza opiera się głównie na sporządzeniu raportu w formie dokumentacji geotechnicznej. Taka dokumentacja jest ważną informacją dla urzędów i firm projektujących oraz podwykonawczych budowy, gdyż daje relany obraz jakości naszego gruntu. W przypadku obiektów, które będą podpiwniczone badania gruntu są bardzo ważne.

Często jest to zawarte w planach zagospodarowania przestrzennego dla wybranych obszarów nimi objętych. Świadczy to o tym, że na danych obszarach może występować niższy poziom wód gruntowych lub inne zagrożenia, które mogły by znacząco wpłynąć na prace budowlane i w efekcie na jakość budynków. Mimo wielu zalet wykonania badań gruntowych wielu inwestorów uważa jednak, że w wielu przypadkach nie są one potrzebne. Ogólne dane świadczą o tym, że większa część Polski znajduje się bowiem na terenach zwartych gruntów o nośności odpowiedniej do budowy budynków.