Wędkarstwo, to typowo męskie hobby, które jest szczególnie popularne w naszym kraju. Całodzienne połowy z wędką nad jeziorem, to nie tylko relaks, ale także sport, który przynosi do tego całkiem niezłe profity, w postaci złowionych, świeżych ryb. Dla osób, które najbardziej zaangażowały się w tego typu sport, siedzenie z wędką nad spokojnym jeziorem, z czasem już nie wystarcza. Chcą dodatkowych wrażeń, które zapewni im rozwinięcie zabawy z wędką na morzu.

Organizacja kilkudniowych połowów dorsza

kilkudniowe połowy dorszaDla wielu wędkarzy, połowy morskie to prawdziwy sport ekstremalny. To już nie tylko spokojne siedzenie sobie na ławeczce, nad jeziorem, gdzie od czasu do czasu za haczyk złapie jakaś ryba, ale prawdziwa walka z żywiołem. Nie ma takiego morza na świecie, które byłoby spokojne, tylko podczas wyjątkowo ładnej pogody fale na morzu są spokojne. W każdej innej sytuacji natomiast łodzią kołysze jak w lunaparku. Między innymi, z tego powodu kilkudniowe połowy dorsza są takie ekscytujące. Siedzenie na tyłach łodzi, trzymając przymocowaną, mocną wędkę i czekając na branie, podczas mocnego kołysania łodzią, to scena jak na filmach akcji. Niemniej taka forma rozrywki cieszy się dużą popularnością wśród zapalonych wędkarzy, którzy co sezon liczne wybierają taką atrakcję. Największą zaletą połowów morskich jest duża ilość ryb, którą próżno szukać w spokojnych wodach krajowych jezior. Praktycznie każde zarzucenie wędki na kutrze kończy się braniem. I to jakim braniem. Ryby morskie, takie jak dorsze osiągają pokaźne rozmiary, a jeśli wybierzemy dobrą przynętę, to możemy pokusić się na bicie rekordów wielkości. To właśnie jeden z czynników, który sprawia, że wędkarze lubią morskie połowy. Możliwość pochwalenia się zdjęciem ze złapanym dużym okazem, to powód do dumy i możliwość przechwalania się wśród znajomych swoim osiągnięciem. Od czasu do czasu może nam się trafić także jakiś nietypowy okaz ryby, nawet takiej, na którą nie polowaliśmy. Morze to dzika natura, dlatego może przydarzyć się nam tutaj naprawdę wszystko. Połowy morskie w związku z tym można naprawdę nazwać prawdziwą przygodą, taką jak z kart książek o podróżach morskich.

Wybierając się na tego typu połowy trzeba pamiętać, że do wędkowania morskiego potrzebny jest bardziej profesjonalny sprzęt niż w przypadku wędkowania tradycyjnego. Dotyczy to przede wszystkim mocniejszych wędek i żyłek, gdyż jeśli zastosujemy zbyt słabe, to pęknięcie żyłki będzie naszym najmniejszym problemem, gorzej jeśli do tego pożegnamy się z naszą wędką.