Budownictwo jest branżą o bardzo dużej dynamice rozwoju. Planując budowę domu lub remont mieszkania w zasadzie nie warto polegać jedynie na rozwiązaniach, które podpatrzyliśmy pół roku temu. Tempo wprowadzania nowych materiałów i technologii jest tak szybkie w tej branży, że aby być na bieżąco z nowymi trendami należy śledzić ten postęp. Sprawa dotyczy również posadzek. Ostatnio na posadzkach stał się bardzo modny beton. Dotyczy to w zasadzie wszystkich aspektów wykończenia wnętrz i fasad zewnętrznych. Odkrycie betonu na nowo zapoczątkowało falę ogromnego zainteresowania tym materiałem. 

Sposób na dobrą posadzkę z betonu 

betonowe posadzki w domuWraz zapanowaniem mody na styl industrialny łączący w sobie prostotę betonu i skromnej aranżacji ruszyła cała fala zainteresowania wykończeniami z betonu. Wytwarza się z niego przeróżne płyty ozdobne na ściany i sufity, zaczęto produkować betonowe meble, blaty i armaturę łazienkową. Z betonu powstaje coraz więcej przedmiotów użytkowych jak np. donice, zegary i inne. Przyszedł też czas na posadzki z betonu, które w niczym nie przypominają siermiężnych wylewek. Nowoczesne posadzki betonowe z powodzeniem zastępują dotychczasowe techniki. Coraz częściej inwestorzy odchodzą od pracochłonnej i drogiej glazury, a kosztowne podłogi kamienne mogą zostać zastąpione odpowiednią mieszanką betonową, która do złudzenia będzie przypominać naturalny kamień. Decydując się na betonowe posadzki w domu mamy do wyboru szereg rozwiązań dzięki, którym podłoga będzie pasować do każdego stylu wnętrza. Firmy oferujące wykonanie betonowej posadzki dysponują całym arsenałem środków aby podłoga wykonana z betonu mogła zaspokoić najbardziej wymagających klientów. Posadzki betonowe mogą mieć w zasadzie dowolny kolor dzięki tzw. barwieniu w masie pigmentami i kruszywami. Można więc uzyskać najprostszy efekt szarego betonu do każdego innego jaki się nam w danym wnętrzu wymarzy. Dzięki połączeniu barwników z kruszywami posadzka betonowa może bardzo dokładnie imitować bardzo kosztowne podłogi kamienne. Warto tu przy okazji obalić mit, że betonowa podłoga jest ciężka. Z całą pewnością jest lżejsza od posadzki wykończonej glazurą gdyż średnia grubość warstwy betonowej podłogi to 8 mm. Oczywiście grubość warstwy zależy od woli inwestora.

Sekret dobrze wykonanej posadzki betonowej tkwi w jej szlifowaniu i polerowaniu. Dzięki tym czynnościom możemy osiągnąć różne efekty od matowego aż do lustrzanego odbicia. Wszystko zależy od naszej wizji. Współcześnie oferowane posadzki z betony są hydrofobowe co oznacza, że nie wchłaniają wody ale żeby mieć pewność, że tak będzie można je zaimpregnować. Będzie to chroniło posadzkę przed zabrudzeniami. Dobrze wykonane podłogi z betonu cechuje bardzo duża wytrzymałość na obciążenia punktowe i ścieranie. W razie niespodziewanych uszkodzeń łatwo ją naprawić dostępnymi masami naprawczymi do betonu.