Wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność przemieszczania ładunków o znaczących gabarytach i dużym ciężarze wykorzystuje się urządzenia zwane suwnicami. Producenci oferują modele suwnic o różnej wielkości więc odpowiednio mogą być one stosowane w małych, średnich i dużych zakładach produkcyjnych. Użycie suwnic pozwala na skrócenie procesów technologicznych w zakładach produkcyjnych oraz umożliwia skrócenie procesów załadunku i rozładunku towarów w przedsiębiorstwach zajmujących się przeładunkiem, transportem i logistyką. Przedsiębiorcy bardzo chętnie decydują się na zakup i instalację suwnic bramowych występujących w wielu wariantach.

Rodzaje suwnic bramowych

suwnica bramowaWyróżniamy dwa podstawowe rodzaje suwnic różniących się budową i zastosowaniem. Są to suwnice pomostowe i bramowe. Są one stosowane do unoszenia i transportu ciężkich ładunków jednak ich instalacja i użycie nie wszędzie jest możliwe. Duża suwnica bramowa jest używana przede wszystkim na zewnętrznych obszarach magazynowych i przeładunkowych zakładów różnych branż. Jest to urządzenie, którego cała ciężka konstrukcja przemieszcza się po specjalnie przygotowanym torowisku. Suwnica dysponuje własnym napędem i może być sterowana sygnałem radiowym lub być obsługiwana przewodowo. W przypadku największych suwnic np. portowych na moście suwnicy umieszcza się kabinę operatora. Suwnica bramowa w dużym uproszczeniu składa się z dwóch pionowych podpór i umieszczonego na nich mostu. Mechanizmem unoszącym ładunki jest ruchomy cięgnik z napędem elektrycznym. Mniejsze odmiany suwnic bramowych noszą nazwę wciągarek bramowych zwanych też portalowymi. W przeciwieństwie do dużych suwnic są one szeroko stosowane wewnątrz hal produkcyjnych. Wciągarki bramowe występują w postaci przestawnych ram i służą do wspomagania przy pracach przeładunkowych cięższych materiałów. W zależności od potrzeb mogą wciągarka może mieć napęd elektryczny lub ręczny. Z reguły wciągarki bramowe wyposażone są w zestawy kołowe umożliwiające mobilność urządzenia. Zastosowanie wciągarek portalowych znacznie poprawia bezpieczeństwo pracy.

Obecnie trudno sobie wyobrazić nowoczesny zakład pracy bez urządzeń takich jak suwnice. Istnieją branże, w których funkcjonowanie bez ich użycia byłoby wręcz niemożliwe. Należy pamiętać, że w przypadku dużych suwnic muszą być one ściśle dopasowane do danego miejsca i potrzeb. Dlatego też są bardzo często wykonywane na zamówienie. W przypadku warsztatów świetnie spisują się małe mobilne wciągarki bramowe wykonane z aluminium. To konstrukcje lekkie i bardzo wytrzymałe. W łatwy sposób można je rozłożyć na części i przygotować do transportu. Pełnię możliwości suwnic i wciągarek bramowych można zaobserwować na stronach internetowych producentów.