Przebywając w naszym domu stale zużywamy tlen i generujemy dwutlenek węgla. Dodatkowo w naszej kuchni powstają różne zapachy a z łazienki może wydostawać się para wodna po długiej, gorącej kąpieli. W związku z tym bardzo ważną kwestią jest to by wietrzyć nasze domy. Oczywistą kwestią jest to, że wietrząc domy decydujemy się po prostu na otwieranie okien. Jednak co zrobić w czasie zimy? Wówczas otwierając okna doprowadzamy przecież do wyziębiania wnętrza naszego domu. Istnieją jednak pewne ciekawe rozwiązania.

Efektywna rekuperacja w domach

rekuperacja opolskieWietrzenie domów jest kwestią bardzo istotną z wielu powodów. Jednym z najbardziej istotnych jest jednak powód dotyczący naszego zdrowia. Dzięki temu, że wpuszczamy do wnętrza domu świeże powietrze to nasz mózg staje się bardziej dotleniony i po prostu łatwiej nam się funkcjonuje. W czasie zimy wpuszczając przez okno świeże powietrze z zewnątrz sprawiamy, że nagrzane powietrze uchodzi z kolei na zewnątrz. Natomiast wygenerowanie ciepła to przecież dla nas spory koszt. Z tego właśnie powodu wymyślono rekuperację by można było ciepło odzyskiwać z powietrza wypuszczanego na zewnątrz. Jeśli chodzi o kwestie jaką jest rekuperacja opolskie jest jednym z tych województw, w którym łatwo znaleźć możemy sprawdzone firmy zajmujące się montażem takich systemów. W systemach rekuperacji najważniejszymi urządzeniami są oczywiście rekuperatory. Powietrze „zużyte” jakie znajduje się w naszym domu trafia do tych urządzeń gdzie zachodzi proces odzyskiwania ciepła z tego powietrza. Następnie gdy to ciepło zostanie już odzyskane to powietrze zostaje wypuszczone na zewnątrz. Z kolei do naszego domu trafia świeże powietrze, które z zewnątrz zostało zassane. Jednak najpierw powietrze to trafia do rekuperatorów, które przekazują ciepło jakie wcześniej odzyskały. Nie da się ukryć, że jest to genialne rozwiązanie ponieważ pozwala na jednoczesne wietrzenie mieszkań i odzyskiwanie ciepła. Stosując nowoczesne rekuperatory można w dużym stopniu zmniejszyć wysokość rachunków za energię cieplną.

Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne systemy rekuperacji mogą być sterowane zdalnie. Istnieje coś takiego jak systemy smart dom określane również inteligentnymi domami. W takich systemach mogą znaleźć się cyfrowe sterowniki pozwalające na zarządzanie rekuperatorami z pozycji telefonu komórkowego czy tabletu. Będziemy więc mogli zlecić naszemu systemowi wywietrzenie naszego domu w czasie gdy akurat przebywamy w jakimś miejscu z dala od niego. Możemy również ustalić harmonogram wietrzenia.