Nowoczesne budownictwo stawia przed konstruktorami i architektami coraz większe wyzwania. Współcześnie stawiane budynki już niewiele mają wspólnego z tymi stawianymi w latach 50-tych. Zaskakujące formy, kształty, nowoczesne elewacje wszystko to sprawia, że niezbędne są nowe technologie i materiały do stworzenia dizajnerskich biur, galerii handlowych czy budynków mieszkalnych.

Zbrojenia ze stalowych włókien

włókna stalowe do zbrojeńDawniej do podstawowych materiałów budulcowych należał beton. Dzisiaj jest to także materiał szeroko rozpowszechniony w budownictwie jednak jego skład został zmodyfikowany aby sprostać nowoczesnym oczekiwaniom i wymaganiom. Obecny beton ma już niewiele wspólnego z jego dawnym poprzednikiem chociaż może nie wiele osób z poza budownictwa o tym wie, tym bardziej, że na pierwszy rzut oka niczym się on nie różni od tradycyjnego betonu wykonywanego z kruszywa. Nowoczesny, zmodyfikowany beton to fibrobeton, do powstania którego wykorzystywane są włókna stalowe do zbrojeń. Do tradycyjnej mieszanki betonu dodawane są stalowe lub szklane włókna, które tworzą zbrojenie rozproszone w betonie. Dzięki temu beton zyskuje większą elastyczność i wytrzymałość zarazem. Jest bardziej odporny na zarysowania ponieważ pracujące w nim włókna domykają szczeliny, które powstają po uderzeniu w jego powierzchnię. Dlatego jest on wykorzystywany przede wszystkim do zalewnia posadzek. Może być także stosowany przy wykonywaniu stropów. Jest on bardziej odporny na czynniki atmosferyczne, nie kruszy się. Włókna stalowe mają haczykowaty kształt dzięki czemu lepiej zakotwiczają się w betonie. Z kolei włókna szklane wykorzystywane są do wykonywania elewacji.  Ponadto fibrobeton w zależności od naszych potrzeb możemy dobrowolnie modyfikować. W zależności od tego jakie chcemy nadać mu właściwości dobieramy rodzaj rozproszonego zbrojenia a także proporcje poszczególnych składników. Fibrobeton poza swoimi właściwościami jest związany także z innymi korzyściami chociażby takimi jak oszczędności związane z transportem prętów do wykonywania zbrojenia, które nie są już potrzebne.

Nieustanny postęp w budownictwie przyczynia się do podnoszenia jakości używanych materiałów. Ich parametrów, wytrzymałości i odporności. Dzięki temu dzisiaj każda zaprojektowana konstrukcja może być zrealizowana zarówno w ciekawy jak i bezpieczny sposób a architekci mogą prześcigać się w tworzeniu coraz to doskonalszych i bardziej efektownych budowli. Dlatego śmiało można stwierdzić, że współcześnie ogranicza nas już tylko nasza własna wyobraźnia.