Każdy kto trenuje na siłowni, biega czy uprawia inne wymagające sporty, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w czasie aktywności fizycznej, człowiek zaczyna się mocno pocić. Dopóki się ruszamy, zazwyczaj wcale nam to nie przeszkadza, bo wtedy odzież sportowa spełnia swoją funkcję termoregulacyjną. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy zatrzymujemy się, by odpocząć. To wtedy odczuwamy bardzo nieprzyjemny chłód, zwłaszcza na plecach.

Funkcja bakteriostatyczna wełny z merynosa

merynos koszulkaTaka sytuacja sprawia, że czerpiemy zdecydowanie mniej radości z wykonywanego treningu. Na jaką odzież postawić, aby nie mieć takiego problemu? Najlepszym rozwiązaniem będzie odzież sportowa wykonana z takich materiałów, które pochłaniają wilgoć, ale utrzymują ją między wolnymi przestrzeniami włókien, przez co nie czujemy zimna i koszulki przylepiającej się do pleców. Wbrew pozorom takie materiały istnieją! Wystarczy wspomnieć tutaj o wełnie z merynosów. Merynosy to owce, które na co dzień żyją w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu ich wełna jest wyjątkowa. Ktoś może pomyśleć: ale jak to, ćwiczyć w wełnianej koszulce? Otóż tak! Wełna merynosów jest bardzo delikatna. Nie kojarzmy od razu wełny ze świątecznymi swetrami czy skarpetkami i szalikami wykonywanymi przez nasze babcie. Cieniutkie koszulki z wełny merynosa idealnie nadają się do ćwiczeń fizycznych, bo mają doskonałą strukturę. Taka merynos koszulka tworzona jest z włókien wełnianych, które są mocno ze sobą skręcone. Między skrętami w wolnych przestrzeniach znajduje się powietrze. To właśnie do tych wolnych przestrzeni odprowadzana jest wilgoć, dzięki czemu w czasie odpoczynku nie czujemy charakterystycznego, nieprzyjemnego chłodu. Jakie dodatkowe funkcje posiada wełna z merynosa? Została poddana ona licznym badaniom laboratoryjnym i okazuje się, że wełna ta działa bakteriostatycznie. Co to oznacza? Hamuje ona wzrost bakterii na jej powierzchni. Wiadomo, że pot jest idealną pożywką dla bakterii. Ta wełna będzie jednak przez długi czas całkowicie czysta. Nie dojdzie też do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.

Właśnie dlatego z koszulek wełnianych korzystają osoby, które nie mają ciągłego dostępu do udogodnień, bo np. wyruszają w długą górską wędrówkę. Nie muszą martwić się o to, że koszulka z merynosa przemoknie czy będzie nieprzyjemnie pachnieć. Nawet wiele dni noszenia koszulki z merynosa nie powoduje żadnego dyskomfortu właśnie przez brak rozwoju bakterii na wełnie. Aby zapewnić sobie komfort termiczny, warto postawić właśnie na takie rozwiązania jak odzież z wełny merynosa.