Mózg dziecka rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Maluch każdego dnia uczy się czegoś nowego i zbiera doświadczenia i bodźce z otoczenia. Najprostszą i najskuteczniejszą formą nauki dla dzieci jest zabawa, ponieważ przez nią poznają świat i zasady nim rządzące. Pierwsze zabawki są niesamowicie proste i łatwe w obsłudze, ale w miarę rozwoju dziecka, można je zamieniać na bardziej wymagające.

Wybór najlepszych klocków dla dziecka

klocki kompatybilne z legoKilkumiesięczne niemowlęta bawią się głównie grzechotkami, gryzakami, czy nawet kocykami. Im dziecko starsze, tym więcej go rzeczy interesuje, ale też jest w stanie więcej zrobić. Z każdym miesiącem coraz sprawniejsze są paluszki, które mogą zacząć coś chwytać. Skoordynowanie ruchu ręka – oko jest bardzo ważne w zabawia, gdyż daje dziecku niezbędną samodzielność i też sprawczość. Każde dziecko prędzej, czy później będzie się bawiło klockami, bo to uniwersalna zabawka, która daje niesamowicie dużo możliwości. Te niewielkie przedmioty dają dzieciom niesamowicie dużo bodźców do rozwoju i pozwalają na trenowanie kreatywności, umiejętności manualnych, logicznego myślenia, czy tworzenia czegoś z małych elementów. Najpopularniejsze są klocki Lego, które każdy zna, jednak są też dostępne w sprzedaży klocki kompatybilne z Lego. Oznacza to, że można łączyć różne rodzaje klocków i tworzyć z nich jeszcze większe konstrukcje. Klocki te posiadają identyczne mechanizmy łączenia i mają taką samą wielkość, więc pasują do siebie i dają więcej możliwości. Można zakupić klocki pasujące do Lego w wersji dla bardzo małych dzieci, które muszą mieć większe elementy ze względu na ryzyko połknięcia i modele klasycznych klocków, które zawierają sporo małych elementów. Dostępne są w kompletach pakowanych po kilkadziesiąt, albo nawet kilkaset klocków. Każdy rodzaj klocka ma inny kształt i kolor, dzięki czemu są ciekawe dla dzieci i pobudzają mózg do rejestrowania bodźców. Dodatkowo mogą służyć do nauki kolorów. Początki zabawy klockami nie są proste, bo dziecko chce głównie burzyć, ale z czasem się to zmieni.

Z bardzo małymi dziećmi, rodzice muszą się bawić i to oni układają różne budowle z klocków, a dziecko jedynie obserwuje. Z czasem będzie chciało uczestniczyć w budowaniu i z pewnością stanie się to jego ulubionym zajęciem. Klocki Lego są produkowane od wielu lat i są one znaną marką, natomiast kompatybilne modele są nowością i też tańszą alternatywą, dla rodziców, którzy nie chcą wydawać dużo pieniędzy na zabawki. Ich jakość w niczym nie odbiega od Lego.