Kiedy w 2009 roku Apple wspólnie z Intelem prezentowali nowy standard złącz Thunderbolt, panowało ogólne zadowolenie i dziennikarze nie bali się używać słów takich jak rewolucja. Cóż, z czasem wiemy już, że technologia ta nie zrewolucjonizowała rynku konsumenckiego, natomiast mimo tego dalej się rozwija i aktualnie doczekała się już trzeciej generacji. Czy Thunderbolt 3 to naprawde jak określa to producent „Jeden Kabel – Nieograniczone możliwości”?

Jeden kabel, aby zadbać o wszystko

thunderbolt - kabelIdea Thunderbolta jest zaiście utopijną, ale jakże piekną. Zakłada bowiem, że ustandaryzowanie złącz i portów w telefonach i komputerach, przyniosło by korzyść wszystkim. Niestety, z wielu powodów, nie mamy obecnie takiego stanu rzeczy i nie zanosi się, żeby to się zmieniło. Natomiast, Thunderbolt w teorii, pozwala zrezygnować z niezliczonej ilości kabli i zastąpić je tylko jednym. Dzieje się tak, ponieważ technologia ta pozwala na przenoszenie znacznej większej mocy elektrycznej niż zwyczjane kable USB czy HDMI. Oprócz tego, poprzez większe napięcie i moc jaką zapewnia Thunderbolt – kabel może służyć jednocześnie jako kabel który ładuje laptopa oraz wysyła obraz do telewizora. Jest to sytuacja unikalna, gdyż nie ma drugiej takiejtechnologii, która pozwalała by wysyłac sygnały dwustronnie. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce w przypadku podłączenia dysku twardego, np ogromnej stacji kopii zapasowej, która ma 8 czy 64 czy 256 TB pamięci. Jej dedykowane zasilanie zapewnia także prąd dla naszego laptopa jednoczenie pozwala na wysyłanie i odbieranie plików o zawrotnej prędkości 40Gbit/s! Dla przeciętnego człowieka te liczby prawdopodobnie nie mówia za wiele, jednakże dla profesjonalistów w róznych branżach, którzy dziennie przerzucaja setki terabajtów danych, takie udogodnienia to prawdziwa ulga. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale także o ergonomię czy szybkość i jakość pracy. Thunderbolt ma przewagę na konkurencją w każdym elemencie. Jedynym minusem tej technologii zdje się byc jej cena oraz dostęność. Dalej bowiem, nie zgarnęła ona szturmem rynku konsumenckiego, mimo że minęło 10 lat od jej premiery. Pozytywnym znakiem jest to, że cały czas powstaje więcej urządzeń wspierających tą technolgię.

Mimo, że technologia ta nie jest jeszcze najpopularniejszą, to jej rozwój jest bardzo ważny. Aktualnie, zapewnia ona milionom profesjonalistów szybki przesył danych między komputerami, dyskami a innymi użytkownikami oraz pracą, która może być wykonywana w szybszy sposób niż kilka lat temu. To własnie dzięki Thunderbolt, powstają niesamowite stacje robocze, które łączą ze sobą kilka monitorów 4K, dyski twarde czy zewnętrzne karty graficzne.