Rozwój technologiczny w dziedzinie informatyki sprawił, że na rynku pojawiło się wiele nowych narzędzi, które mogą być wykorzystane w momencie założenia firmy oraz jej promocji. Do tej pory głównymi środkami przekazu informacji były przede wszystkim: prasa, radio oraz telewizja. Obecnie coraz częściej wykorzystywany jest Internet za pośrednictwem którego można trafić do szerokiej grupy odbiorców przy stosunkowo niskich kosztach. Większość ludzi korzysta z sieci czy to w celach prywatnych czy służbowych.

Prace nad projektem strony internetowej

projektowanie stron wwwJest to świetna okazja do przekazania informacji na temat oferty danego przedsiębiorstwa. Niemniej jednak oprócz decyzji o wykorzystaniu tego nowoczesnego narzędzia do promocji należy również utworzyć swoistego rodzaju wizytówkę wirtualną. Mowa tutaj o stronie internetowej na której z reguły zawarte są informacje o firmie, świadczonych usługach, oferowanych produktach czy dane kontaktowe. Oprócz tych podstawowych informacji często również zamieszczane są dodatkowe funkcjonalności umożliwiające na przykład kontakt z przedsiębiorstwem. Warto dodać, że projektowanie stron www jest zadaniem bardzo złożonym, które musi być zlecone odpowiednim firmom wykonawczym. Tylko one są w stanie wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które wpływają na to czy dana strona jest odpowiednio wykonana i atrakcyjna dla klienta. Nad projektem pracuje bowiem przeważnie grupa osób, z których każda jest odpowiedzialna za inny obszar działań. Pierwszym krokiem jest rozeznanie potrzeb klienta co do wyglądu witryny oraz funkcjonalności, które mają się na niej znaleźć. Następnie grafik przygotowuje tak zwany layout, który stanowi zarys szaty graficznej i ułożenia poszczególnych sekcji oraz elementów. W momencie, gdy zostanie on zaakceptowany przez klienta następuje kolejna faza, a więc programowanie i kodowanie. Na tym etapie wszystkie rozwiązania są wdrażane w życie. Po skończeniu kodowania dzieło jest testowane pod kątem ewentualnych błędów programistycznych.

Jeśli firma jest pewna, że wszystko działa tak jak należy strona jest przenoszona na serwer docelowy oraz podpinana pod wykupioną przez klienta domenę. Jest to końcowy etap wszelkich prac związanych z projektem. Jak widać dobra strona internetowa wymaga sporego nakładu pracy, który przeważnie jest realizowany przez co najmniej kilka osób. Zdarzają się oczywiście również jednoosobowe działalności, gdzie wszystkie czynności wykonuje jeden człowiek. Niemniej jednak w takim przypadku często terminy są bardzo długie co może stanowić przeszkodę dla zleceniodawcy.