Planując szkolenie dla swojego pupila należy pamiętać, że każda rasa jest inna. Metody skuteczne dla jednej rasy mogą okazać się zupełnie bezowocne przy współpracy z inną rasą. Dlatego szkoląc psy należy posiadać odpowiednie umiejętności a zarazem wiedzę. Nic więc dziwnego, że większość właścicieli swoich czworonogów korzysta z pomocy specjalistycznych szkół.

Metody szkolenia psów

szkolenie psówIstnieje kilka metod szkolenia psów. Jedną z nich jest metoda z użyciem technik awersyjnych. Jest ona oparta na bodźcach negatywnych dla psa takich jak np. szarpnięcie smyczy. Pies czując negatywny bodziec stara się go uniknąć dlatego zaczyna wykonywać dawane polecenia. Uważa się, że techniki awersyjne należy zacząć stosować nie wcześniej niż po 6 miesiącu życia. Jest to związane z rozwojem emocjonalnym psa. Do 6 miesiąca przeżywa on różne lęki dlatego nie powinno się stosować technik awersyjnych u szczeniaków. Może mieć to negatywny wpływ na niego. Inną metodą bardziej przyjemną dla psa jest metoda gratyfikacyjna a więc oparta na nagradzaniu. Aby przystąpić do tej metody należy zastanowić się co najbardziej ucieszy naszego psiaka. Może gryzak? Zabawka? Pieszczoty, pochwały lub przysmak? Gdy ustalimy to należy zaopatrzyć się w gadżety które sprawiają, że jego reakcja jest najlepsza. Dzięki temu szkolenie będzie przynosiło naszemu pupilowi radość. Pies powinien być także odpowiednio zmotywowany. Jeśli smakołyki będą dla niego małowartościowe można schować miskę z pożywieniem. Po jakimś czasie motywacja psa do pozyskania jedzenia powinna być większa. Ważne jest też miejsce pierwszego treningu. Chodzi o wyeliminowanie rozpraszaczy w trakcie szkolenia. Mogą być to miejsca nieopodal domu z małą ilością ludzi. Można zacząć po prostu od swojego mieszkania a później stopniowo zwiększać ilość rozpraszaczy. Możemy przenieść się na trawnik obok ruchliwego chodnika czy parking samochodowy. Szkolenie psów zaczynamy od prostych ćwiczeń. Takich, które będą sprawiać psu radość. Może być to reagowanie na imię, przywoływanie go, skupiania na czymś uwagi. Na tym etapie szkolenia ma być łatwo i przyjemnie. To będzie motywować go do dalszych działań.

Opisywany powyżej typ metody nie popiera karania za pomocą krzyku, strachu czy uderzenia co nie znaczy, że wyklucza metodę karania w ogóle. Karą ma być dla psa odebranie mu przyjemności za nieprawidłowe zachowanie i zniechęcenie go tym samym do ich powtarzania. Dla psa dokuczliwą karą będzie już samo ignorowanie go gdy np. drapie drzwi lub wyprowadzenie za bramkę gdy skacze na gości.