Okna podawcze są bardzo praktyczne np. w kasach, na poczcie, wszędzie tam, gdzie następuje wymiana niewielkich przedmiotów, biletów, dokumentów czy pieniędzy. Są także bezpieczniejsze dla personelu niż standardowe drzwi, ponieważ trudniej się przez nie przedostać (lub jest to całkowicie niemożliwe). Pozwala to na stworzenie wejścia dla pracowników z dala od wejścia dla klientów i petentów. To jednak nie są jedyne zastosowania okien podawczych.

Małe okno podawcze w drzwiach

drzwi z oknem podawczymOkienko podawcze często jest połączone z drzwiami różnego typu. Najczęściej spotyka się je przy sklepach całodobowych i nocnych, takich jak apteki, ale też sklepy monopolowe czy stacje benzynowe. Tutaj bezpieczeństwo pracowników (którzy nocą mogą być jedyną osobą w danym obiekcie) jest nadrzędne. Drzwi z oknem podawczym pozwalają na szybką transakcję. Są to przede wszystkim drzwi zewnętrzne, dlatego bardzo ważne jest to, aby spełniały odpowiednie kryteria związane z izolacyjnością. Ze względu na swoją budowę tego typu drzwi posiadają więcej punktów, przez które może uciekać ciepłe powietrze. Istotne jest też, aby drzwi z okienkiem podawczym były odpowiednio solidne, czy nawet wzmocnione, ponieważ to również ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo osoby, która pracuje w środku budynku. Poza aptekami i sklepami całodobowymi drzwi z okienkiem mają zastosowanie także w szpitalach, na przykład na blokach operacyjnych. Pracownicy mogą podawać zużyte narzędzia ze strefy czystej do brudnej bez opuszczania tej pierwszej. Kolejne miejsce, gdzie można wykorzystać takie drzwi, to archiwa — osoby, które w nich pracują, lepiej orientują się, gdzie co można znaleźć i pozwala to uniknąć zbędnego bałaganu. Dodatkowo ogranicza to osobom nieuprawnionym dostęp do często bezcennych zbiorów. Aby móc cokolwiek odebrać przez okienko, często trzeba najpierw uzyskać stosowne pozwolenie. Taki system zabezpieczeń bardzo dobrze się sprawdza, pozwala chronić zawartość archiwum, a równocześnie nie utrudnia nikomu pracy. Szerokość okienka w drzwiach można rzecz jasna dopasować do każdego miejsca i wielkości podawanych przez okno przedmiotów.

Okienko podawcze w drzwiach może być otwierane elektrycznie lub mechanicznie. Jest to kolejna rzecz, którą należy dopasować do konkretnego miejsca oraz do wygody użytkowników. Producenci drzwi z pewnością oferują także różne inne możliwości na ich dopasowanie według zapotrzebowania. Pozwala to na zakup produktu, który jest wyjątkowo trwały i praktyczny, a przy tym cechują go również dobre parametry techniczne.