Ogród, mały czy duży, co roku wymaga naszej uwagi i poświęcenia czasu na właściwa pielęgnację rosnących w nim roślin. Podlewanie i nawożenie, przycinanie i przesadzanie, formowanie i odchwaszczanie, wszystko to wymaga naszej uwagi każdego sezonu, aby móc się cieszyć piękną i zachęcającą przestrzenią zewnętrzną. Aby uprawiane przez nas rośliny rosły zdrowo i okazale, czasem konieczne są odpowiednie opryski,n o czym dobrze jest pamiętać.

Rodzaje opryskiwaczy ogrodowych

opryskiwacze ogrodoweOpryskiwanie roślin, w zależności od tego, jakiego środka użyjemy, może służyć ochronie przed szkodnikami, zwalczaniu chorób, nawożeniu, jak również kontrolowaniu pojawiania się chwastów, które skutecznie osłabiają posadzone przez nas okazy. Jeśli mowa jedynie o kilku skrzynkach z kwiatami na balkonie, czy niewielkiej ilości nasadzeń na tarasie, opryskiwacz ręczny w zupełności do tego wystarczy. Niewielka pojemność (ok.2 litry) pozwoli na jednorazowy zabieg dla kilku/kilkunastu roślin. Do wyboru mamy tu dwa modele, różniące się zasadą działania: klasyczny pulsacyjny oraz nieco wygodniejszy ciśnieniowy. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na możliwość regulacji strumienia. Jeśli natomiast do opryskania mamy średniej wielkości ogródek z wieloma nasadzeniami, lepszym wyborem będzie większy opryskiwacz naramienny. Jest dość wygodny w użytkowaniu, zakładany na ramię pozwala swobodnie manewrować dyszą. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku ciśnieniowego opryskiwacza ręcznego, różni się natomiast istotnie wielkością (ok. 12 litrów). Przy jego zakupie sprawdźmy długość lancy. W przypadku wyższych krzewów czy niewielkich drzew przyda się jak najdłuższy model. Najbardziej profesjonalne opryskiwacze ogrodowe to modele z własnym zasilaniem. Wśród nich wyróżniamy modele elektryczne (działające na akumulator), oraz spalinowe. Opryskiwacze ogrodowe akumulatorowe są lżejsze i pracują ciszej niż modele spalinowe. Jednak to w przypadku spalinowych nie musimy liczyć się z ograniczeniami. Obydwa urządzenia mają sporą pojemność i wagę, dlatego dla wygody użytkowania zakładane są na plecy.

Opryskiwanie roślin środkami ochronnymi, leczniczymi czy chwastobójczymi, to naturalna praktyka każdego świadomego miłośnika swojego ogrodu. Dodatkowe nawożenie, zraszanie wedle potrzeby, oraz szereg innych zabiegów pielęgnacyjnych, pozwoli nam na utrzymanie naszego ogrodu w należytym porządku i dobrym stanie przez cały sezon, a także odpowiednio przygotuje na zimowanie. Za odrobinę troski nasz ogród z pewnością odwdzięczy się nam możliwością relaksu na łonie natury.