Pomimo szczerych chęci, trudno znaleźć metal o równie praktycznych właściwościach co stal nierdzewna. Od momentu jej wynalezienia minęło już ponad sto lat, a ona wciąż imponuje kolejnym pokoleniom. Jest też coraz szerzej stosowana w różnych gałęziach gospodarki i póki co nic nie wskazuje na to, by jej dominująca pozycja mogła być w najbliższym czasie zagrożona. Cieszmy się jej dobrodziejstwami i podziwiajmy rzeczy, które z niej powstają. A jest tego naprawdę sporo. 

Stal nierdzewna nie tylko w budownictwie  

profil nierdzewnyZastosowanie stali nierdzewnej jest naprawdę imponujące. Dosłownie co krok napotkać można produkty z niej wykonane. Jest wielce prawdopodobne, że każdy w swoim domu ma jakiś nierdzewny przedmiot. Bardzo popularne są przecież nierdzewne garnki, które służyć mogą nawet przez dziesięciolecia! Są praktycznie nie do zdarcia. Ich solidność i odporność na uszkodzenia dopełniana jest eleganckim wyglądem. Gotowanie staje się o wiele przyjemniejsze, a ewentualne przypalenia łatwo można usunąć. W kuchni można odnaleźć także i inne przedmioty ze stali nierdzewnej. Między innymi są z niej wykonywane wysokiej jakości ekspresy do kawy, a także inny sprzęt AGD. Jest szeroko wykorzystywana w przemyśle spożywczym, papierniczym czy samochodowym i transportowym. Największe jednak znaczenie wykazała w rozwoju budownictwa oraz narodzinach nowych tendencji i form architektonicznych. To ona pozwala tworzyć tak popularne dzisiaj strzeliste konstrukcje z metalu i szkła. Dzięki takim rozwiązaniom jak profil nierdzewny możliwe jest budowanie lekkich, lecz wytrzymałych konstrukcji, które dodatkowo nie poddają się szkodliwym wpływom pogody. Czas jakby się dla nich zatrzymał – nie widać po nich upływających lat. Ciągle cieszą swym szlachetnym i zarazem nowoczesnym wyglądem. Tak popularne dziś szklane wieżowce, imponujące rozmachem i detalami konstrukcji, opierają się w głównej mierze na stali nierdzewnej. Profile, o których wspomniano, podtrzymują i zespalają ze sobą szklane tafle, dzięki czemu powstają przestrzenie niemal przezroczyste. Tworzą konstrukcje wewnętrzne i zewnętrzne. 

Stal nierdzewna jest stopem żelaza zawierającym chrom. To właśnie ten pierwiastek odpowiada za jej antykorozyjne właściwości. Na powierzchni przedmiotów wykonanych ze stali nierdzewnej tworzy się bowiem warstwa tlenków chrom, która jest niezwykle trwała i skutecznie chroni przed działaniem czynników pogodowych. Co więcej, nawet jeśli ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu, natychmiast się odbudowuje, a materiał w dalszym ciągu spełnia swe zadanie.